START TRENINGOWY, czyli start czy trening?

Wiem, że niektórzy denerwują się, gdy słyszą o startach treningowych. Nie mogą tego zrozumieć, czują że się ich wkręca,  próbuje usprawiedliwić gorszy wynik, albo pokazuje swoją wyższość. Chciałabym, żebyście zrozumieli, że starty treningowe istnieją, dla niektórych są bardzo ważne w przygotowaniach do najważniejszych imprez. I często kosztują dużo wysiłku, choć to trening... START TRENINGOWY to jednostka treningu wykonywana na zawodach.

Wyróżniam kilka odmian:

- start na maksa, ale na totalnym zmęczeniu treningowym. Wtedy jest bardzo ciężko, ale na zawodach człowiek jest w stanie dać z siebie więcej niż na treningu!? Na mecie wygląda, jakby to nie był trening...ale zawodnik startuje bez odpuszczenia, z pełnego treningu. To boli. Ale jest skuteczne.

- start kontrolowany, z założoną prędkością. Ja tak biegam niektóre ultra, czy dłuższe biegi. Na wyścigu mam zagwarantowane punkty odżywiania, wyznaczoną trasę. No i głupio byłoby zrezygnować w trakcie... Taki start daje poczucie kontroli, dodaje pewności siebie. Jednak trzeba uważać, żeby nie ponieść się emocjom... trening to trening;)

- trening w starcie -... czyli korzystając z odbywających się zawodów wykonuję na przykład interwały. To może być nieco wkurzające dla innych (albo dezorientujące). Rzadko z tej opcji korzystam, ale zdarza się (gdy ciężko odmówić sobie udziału w jakiś zawodach, a przecież trening trzeba zrobić...)

- czysta przyjemność - czyli biegnę dla radości bycia częścią wyścigu❤️

  Nie bójcie się startować. Z rozsądkiem, rzecz jasna! Ale nie każdy start musi być na maksa. Można budować formę poprzez starty. Niestety, ostrzegam, nie każdemu to służy. Są zawodnicy, którzy nie potrafią treningowo podejść do startu... Nie bójcie się słabszych występów. To wszystko buduje Twoją siłę jako biegacza. Jak to mawia mój trener Hubert Duklanowski:

"SĄ STARTY PO COŚ, I O COŚ"

Zawodowcy różnie podchodzą do tematu. Są tacy, którzy w ogóle nie startują, poza docelowymi imprezami. Są w stanie spokojnie na treningu przygotować się do najważniejszego biegu. Wybór zawsze należy do Ciebie. Co Ci pomaga, co lubisz?
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz